LÁTKOVÉ ROLETY DO INTERIÉRŮ

Když se obyvatelé panelákových bytů na přelomu minulého a tohoto století „konečně“ zbavili původních rolet, většina z nich si zhluboka oddychla. Tehdejší rolet byly zhotoveny téměř výhradně z unylé fádní nevzhledné látky, pružina mechanismu se tvrdošíjně odmítala zastavit v požadované výšce a ve spolupráci s provázkovým ovládáním nejvíce ze všeho připomínala neřízenou střelu.

Rolety si tedy příliš dobrou pověst nezískaly a v povědomí mnoha lidí se usadily spíše jako budovatelský přežitek než jako pěkná a praktická pomůcka. Tato „sladká“ doba už je ale naštěstí dávno pryč a po několika pětiletkách roletové odmlky zákazníci opět začínají objevovat zapomenuté kouzlo rolet. Samozřejmě však rolet v mnohem sofistikovanější podobě...

Někdejší neposlušné pružiny a obyčejné zatahovací šňůrky na roletách vystřídaly dokonalejší mechanismy a elegantní řetízkové ovládání. Díky těmto vychytávkám je nyní ovládání rolety pohodlné a zastavitelné v jakékoliv výšce.

Zdokonalily se rovněž výrobní technologie. Na rolety je nyní k dostání nepřeberné množství materiálů s nejrůznějšími designy ve stovkách barev a vzorů. Špatná pověst je zapomenuta a rolety nyní zažívají svou renesanci.

Látkové rolety do interiéru

Z čeho můžete látkové rolety vybírat

Rolety nyní můžete mít přesně takové, jaké potřebujete. Zvolit si můžete rolety z tenké látky podobné záclonám i rolety z hrubších zastiňujících a zatemňujících látek.

Rolety mohou být zhotoveny také z různých speciálních materiálů. Například do ložnic a dětských pokojů jsou oblíbené blackoutové rolety, které Váš interiér úplně zatemní.

Zajímavé jsou také rolety z materiálu screen, které umějí velice dobře odrážet teplo. Tuto vlastnost ocení především ti, kdo mají svá okna otočená směrem na jih a jejich interiér se od slunce snadno přehřívá. Screenové rolety navíc mají ještě jednu specifickou vlastnost: jsou částečně průhledné. Díky tomu přes ně ve dne uvidíte ven. Na večer je ovšem vhodné ke screenovým roletám pro zajištění soukromí doplnit ještě další typ stínění. Interiérové rolety můžete velice pěkně a vkusně kombinovat se záclonami, závěsy, venkovními roletami či jiným typem stínění.

V nabídce jsou látky na rolety ve všech barvách a odstínech od pastelových až po syté tóny, s potiskem i bez něj, hladké i s vetkaným vzorem. Podle potřeby si můžete zvolit rovněž strukturu a průsvitnost látky i materiál, ze kterého budou rolety vyrobeny - od přírodních materiálů až po PVC.

Látkové rolety do interiéru

Výběr látek na rolety se neustále rozšiřuje a zdokonaluje. V současné době si u nás můžete na rolety vybrat ze stovek druhů jednobarevných i vzorovaných látek přesně podle svých požadavků a vkusu. Vzorníky rolet jsou k dispozici ve firemní prodejně Petroš interier na Zámeckém náměstí (Zámecké ulici) 54 ve Frýdku-Místku, nebo u designéra, který po domluvě může přijet k Vám domů.

Látkové rolety do interiéru

Látkové rolety podle ovládání

Rolety mívají buď provázkové, nebo elegantnější řetízkové ovládání. Kromě rolet v minikazetách je většinou možné rolety vybavit také motorovým ovládáním.

Ovládací řetízky na rolety se dodávají v mnoha barevných provedeních. Řetízky na rolety si můžete vybrat plastové, nebo kovové.

Látkové rolety do interiéru

Držáky na rolety pak bývají nejčastěji plastové bílé, za příplatek je možné si vyžádat i držáky v barvě kovu. Spodní těžítka rolet mohou být skrytá v látce, nebo viditelná a bývají v různých barvách.

Látkové rolety do interiéru

Látkové rolety podle kazet

Látkové rolety se zpravidla navíjejí na tyč o průměru od 25 do 80 milimetrů podle předpokládaného použití a velikosti rolety. Čím je tyč hrubší a pevnější, tím širší a delší roletu unese.

Látkové rolety do interiéru

Roletovou tyč s návinem můžete ponechat volně bez krytu, nebo ji umístit do pěkné a praktické kazety, která roletu ochrání před prachem a poškozením. Roletové kazety se vyrábějí v mnoha typech. Kazety jsou nejčastěji k dostání v bílé barvě a zvolit můžete buď klasickou kazetu, nebo minikazetu.

Látkové rolety do interiéru
  • Látkové rolety v kazetě

Při výběru kazety vycházejte z toho, jestli potřebujete malou kazetu přímo na okno (tento typ se nejčastěji využívá u plastových oken a hodí se jen pro menší rolety z tenčích látek), nebo větší kazetu umístěnou nad oknem (vypadá luxusněji a hodí se pro větší a těžší rolety). Vaše rozhodování samozřejmě ovlivní velikost rolety, prostorové možnosti a požadavky na vlastnosti rolety a estetiku.

Látkové rolety do interiéru
  • Látkové rolety v minikazetě

Minikazety se montují přímo na okno, jde vlastně o přední kryt roletové toče. Látka rolety v tomto případě jezdí těsně podél okna, je proto vhodné využít i svislé boční lišty, které zabrání průniku světla mezi oknem a roletou. Minikazety na rolety se velmi často využívají pro plastová okna. Jsou vhodné zejména v případě, kdy potřebujete často otevírat okno a nechcete stále vytahovat roletu.

Minikazety na rolety je možné použít spíše u tenčích látek, protože některé hrubší látky s větším návinem se do minikazety nemusejí vejít.

Látkové rolety do interiéru
Látkové rolety do interiéru

Látkové rolety podle materiálu

  • Zcela zatemňující látkové rolety

Zcela zatemňující látkové rolety dokážou zvenčí odstínit i velmi intenzivní světlo a vašemu interiéru poskytnou dokonalé zatemnění. Tuto vlastnost nejspíš oceníte v ložnici či dětském pokoji - zvláště když si budete chtít ráno déle pospat nebo si zdřímnout během dne.

Pro výrobu zatemňujících rolet se používají takzvané blackoutové látky, které nepropouštějí světlo. Pro skutečně dokonalé zastínění místnosti mohou být navíc rolety opatřeny i bočními a horními krycími lištami, které zabraňují průniku světla mezerami mezi látkou a oknem.

Blackoutové látky na rolety si můžete vybrat z velkého množství barev i designů a díky tomu se dají velmi dobře zkombinovat i s dalšími stínícími a dekoračními prvky, jako jsou například záclony a závěsy.

Látkové rolety do interiéru
  • Zastiňovací látkové rolety

Zastiňovací rolety světelné paprsky částečně propouštějí, čímž dodají interiéru měkké rozptýlené světlo, mnohdy i s jemným barevným nádechem.

Látky na zastiňovací rolety si u nás můžete vybírat ze stovek druhů a typů. Záleží jen na Vašich požadavcích a vkusu, zdali si vyberete rolety z tenkých materiálů podobných záclonám, nebo z hutnějších a hrubších materiálů, které Váš interiér velmi dobře zastíní.

Vybírat můžete z obrovské barevné škály roletovin od pastelových odstínů až po rolety v sytých barvách. K dostání jsou potištěné rolety, zvolit si můžete i vetkávané vzory a různé struktury látek. Škála je skutečně nepřeberná a v naší nabídce si zcela jistě vyberete.

Látkové rolety do interiéru
  • Screenové rolety do interiéru

Kromě běžných materiálů navíc nabízíme i různé „speciality“, jako jsou například rolety ze screenových materiálů. Screenové rolety mimořádně dobře ochrání Váš interiér před přehříváním - a zároveň přes ně uvidíte.

Výborně odrážejí sluneční teplo ven z místnosti, ale díky speciální „dírkované“ struktuře zároveň zůstávají částečně průhledné. Tyto materiály v principu trochu připomínají poloprůhledné reklamní fólie, které se lepívají na auta a autobusy. Nevýhodou screenových rolet je ovšem to, že večer, když je v místnosti rozsvíceno a venku tma, zůstávají tyto rolety průhledné. Je proto vhodné je zkombinovat ještě s jinými stínícími prvky.


zpět nahoru


© 2011 MARF reklamní agentura & grafické studio